COVID19 vaktsineerimine ja reumaatiline haigus

2020-dal aastal üle kogu maailma levinud COVID-19 viiruse pandeemia on tugevalt mõjutanud kõikide inimeste elu ja muuhulgas ka reumaatilist haigust põdevate inimeste elu. Vaktsiinide kasutusele tulekuga 2020 aasta lõpus ja 2021 aasta alguses on tekkinud lootus elukorralduse normaliseerumisele. Kuid vaktsineerimisega seoses on esile kerkinud ka palju küsimusi, mis puudutavad patsiendi kaasuvat reumaatilist haigust ja immuunsust mõjutavaid ravimeid.

Praegu kasutusel olevad COVID-19 vaktsiinid kuuluvad komponentvaktsiinide gruppi, mis tähendab, et nad ei sisalda elusat ega nõrgestatud viirust vaid nende vaktsiinidega saab organism nn juhise, mille alusel hakkab inimese immuunsüsteem viiruse vastaseid antikehasid tootma. Seega puudub risk, et inimene haigestuks vaktsineerimise tagajärjel COVID-19 viirusesse. Need vaktsiinid on lubatud ja sobivad reumaatilisi haiguseid põdevatele ja ka immuunsust mõjutavat ravi saavatele patsientidele. Reumaatilist haigust põdeval patsiendil ei ole mitte mingit vastunäidustust COVID-19 vaktsineerimise suhtes.

Praegu on Eestis kasutusel 2 mRNA tehnoloogial põhinevat vaktsiini:  Pfizeri ja BioNTechi koostöös arendatud vaktsiin Comirnaty ja COVID-19 vaktsiin Moderna. Need vaktsiinid sisaldab molekuli, mida nimetatakse mRNA-ks ja mis sisaldab juhiseid COVID-19 haigust põhjustava viiruse valgu ehk antigeeni tootmiseks. Lisaks on kasutusel Astra Zeneca ja Oxfordi ülikooli koostöös arendatud vaktsiin Vaxzevria. Astra Zeneca vaktsiin sisaldab teist viirust (adenoviiruse perekonnast), mida on muudetud nii, et see pole võimalik paljunema, kuid selles on COVID-19 valgu tegemiseks vajalik geen.

Reumaatilise haigusega patsiendi vaktsineerimine tuleks teha eelistatult haiguse stabiilses perioodis ja kui võimalik, siis enne immuunsust mõjutava ravi alustamist. Tavaliselt pole võimalik vaktsineerimist teostada enne ravi algust ja seetõttu on oluline teada, et ravi ajal on vaktsineerimine täiesti ohutu kuid pole nii efektiivne kui ilma ravita inimestel. Vaktsineerimine on kõige efektiivsem kui immuunsust mõjutavaid ravimeid ei kasutata, kuid ravi katkestamisega suureneb oluliselt reumaatilise haiguse ägenemine. Seetõttu ravi katkestamist seoses vaktsineerimisega ei soovitata. Igal juhul on vaktsineerimine reumaatilise haigusega patsiendile ohutum kui COVID-19 viirushaiguse põdemine.

Kui teil on seoses COVID-19 vaktsineerimise ja reumaatilise haiguse osas küsimusi, siis pöörduge oma reumatoloogi või reumaõe poole.

Koostaja: dr. Karin Laas